Kocioł kondensacyjny działa na gaz lub olej i został zaprojektowany w celu poprawy efektywności energetycznej. To ciekawa alternatywa dla pieca elektrycznego. Jak właściwie działa piec kondensacyjny i w jaki sposób pozwala zaoszczędzić energię? Odbywa się to poprzez zamianę kondensacji pary wodnej na ciepło.
Co więcej, ciepło które w tradycyjnym piecu jest marnowane, w tym przypadku zostaje odzyskanie z gazów odlotowych, czyli utajonego ciepła parowania. Różnicą między piecem kondensacyjnym a kotłem niekondensacyjnym jest ilość wytwarzanego przez niego ciepła użytkowego oraz fakt, że może osiągnąć ponad 90% efektywności energetycznej. Aby taki kocioł działał bezproblemowow, należy w odpowiedni sposób odprowadzić z niego powstały w trakcie pracy kondensat.
Odprowadzanie kondensatu z kotła kondensacyjnego: po co to robić?
Skroplenie pary wodnej i zawartych w spalinach związków chemicznych tworzy w samym kotle kondensat, który musi być odprowadzony na zewnątrz. Przeciętnie przy pozyskaniu 1 kWh energii z paliwa powstaje ok. 0,16 litra skroplin gdy spalany jest gaz ziemny, 0,13 litra w przypadku gazu płynnego i ok. 0,08 litra przy wykorzystaniu oleju opałowego. W efekcie w ciągu 1 godziny przy pracy kotła gazowego z mocą 10kW uzyskamy ok. 1,6 litra kwaśnego kondensatu, którego należy w bezpieczny sposób odprowadzić. Nie jest to problemem jeśli mamy dostęp do odpływu grawitacyjnego. Ale jeśli kocioł znajduje się w piwnicy lub innym pomieszczeniu bez dostępu do kanalizacji, potrzebna będzie specjalna pompa do odprowadzenia kondensatu.
SFA jest ekspertem w tej dziedzinie. W swojej ofercie posiadamy pompy do odpompowywania kondensatu jak również system do jego neutralizacji. Urządzenie Sanicondens Best Flat łączy te dwa aspekty. Zneutralizuje kwasowość kondensatu oraz bezpiecznie go odprowadzi.