Jak czyścić pomporozdrabniacz?

Porady 2023-09-06

Jak czyścić pomporozdrabniacz?

Wynalezienie pierwszego pomporozdrabniacza SFA przyniosło znaczącą zmianę w komforcie domów i pomieszczeń zawodowych. Sprzęt ten, umożliwia stworzenie toalety w dowolnym miejscu, bez konieczności przeprowadzania większych prac remontowych i przepompowuje brudną wodę do oddalonego pionu kanalizacyjnego. Pomporozdrabniacze SFA były przez dziesięciolecia stale udoskonalane, a gama tych produktów rozbudowywana o nowe modele.

Chociaż pomporozdrabniacze to trwałe urządzenia, należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Systematyczna konserwacja urządzenia przedłuża jego żywotność. Proste czyszczenie urządzenia z użyciem odkamieniacza pozwoli na usunięcie powstałego kamienia i osadu. Częstotliwość czyszczenia uzależniona jest jednak od twardości wody w miejscu instalacji urządzania. 

W momencie pracy urządzenia można rozpoznać kiedy kamień mógł nagromadzić się wokół membrany, wówczas wtedy rytm odprowadzania wody zwalnia. W trakcie pracy pomporozdrabniacza membrana może sztywnieć z powodu twardej wody oraz chemicznych środków czystości. Aby zoptymalizować pracę urządzenia membrana ta powinna pozostać elastyczna. 

Ponadto jeśli pomporozdrabniacz nie będzie regularnie czyszczony to na instalacji tłocznej będzie osadzał się brud.

W celu zachowania czystości urządzenia SFA opracowało specjalny środek czyszcząco odkamieniający do konserwacji pomporozdrabniaczy. Cechy charakterystyczne płynu Saniclean: 

  • Laboratoryjnie opracowana i przetestowana formuła
  • Skład płynu przystosowany do gumowych elementów
  • Formuła dopracowana z myślą o rurach o małej średnicy
  • Produkt odpowiedni i bezpieczny do szamba

Jak konserwować pomporozdrabniacz?

Podstawowa konserwacja raz na pół roku zwykle wystarcza, aby utrzymać pomporozdrabniacz w dobrym stanie. Częstotliwość tej interwencji różni się w zależności od poziomu twardości wody oraz częstości użytkowania urządzenia. W przypadku bardzo twardej wody czyszczenie można wykonywać raz na kwartał. Jeśli spłukiwanie toalety trwa dłużej niż zwykle, może to oznaczać, że kamień zaczyna się osadzać i membrana wymaga odkamieniania. Aby zneutralizować kamień, wystarczy użyć specjalnego płynu czyszcząco odkamieniającego Saniclean. Produkt ten został specjalnie zaprojektowany, aby usunąć wszelkie ślady kamienia, nie uszkadzając części wewnętrznych pomporozdrabniacza. 

Przed przystąpieniem do konserwacji Sanibroyeur należy pamiętać o odłączeniu zasilania urządzenia.

Procedura odkamieniania wygląda następująco:

  1. Należy odłączyć urządzenie od zasilania
  2. Wlać odpowiednią ilość płynu do muszli WC
  3. Pozostawić urządzenie na min. 2 godziny, a najlepiej na noc.
  4. Następnie ponownie podłącz urządzenie do gniazdka elektrycznego.
  5. Na koniec dwukrotnie spłucz toaletę.

Czyszczenie manualne

Raz w roku warto wykonać czyszczenie manualne pomporozdrabniacza. Należy pamiętać, że czyszczenie wykonujemy zawsze na urządzeniu odłączonym od zasilania. W celu manualnego czyszczenia należy zdjąć pokrywę i wyjąć silnik a następnie przystąpić do opróżnienia zawartości i umycia zbiornika. Jeśli to możliwe najlepiej wymontować urządzenie co z pewnością ułatwi proces czyszczenia.

Warto wiedzieć: Po zakupie urządzenia już na etapie wykonywania instalacji i montażu urządzenia warto pamiętać o zaopatrzeniu się w zawory zwrotne. Dzięki temu przy demontażu urządzenia nic nam się nie cofnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku awarii urządzenia lub po prostu do jego konserwacji.