Klimatyzacja - rodzaje, zasada działania, odprowadzanie skroplin

Aktualności , Porady 2022-03-30

Klimatyzacja - rodzaje, zasada działania, odprowadzanie skroplin

Warto zaznaczyć, że klimatyzatory nie tylko schładzają powietrze podczas upałów, ale także usuwają nadmiar wilgoci, powodują oczyszczanie powietrza i tym samym wytwarzają korzystny mikroklimat w pomieszczeniu. Badania naukowe jasno dowodzą, iż zbyt gorące i wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na samopoczucie. Optymalnym zakresem podczas lata będą temperatury23-26°C, a wilgotność powietrza na poziomie 40-60%. Regulacja temperatury musi jednak być przeprowadzona rozsądnie. Uważa się że pomiędzy miejscem klimatyzowanym, a nieklimatyzowanym nie może być większej różnicy temperatur niż 7°C. W innym przypadku organizm człowieka ma problem z adaptacją.

Obecnie na rynku dostępne są zarówno klimatyzatory przenośne, jak i stacjonarne. Te pierwsze sprawdzają się wtedy kiedy potrzebujemy małej mobilnej jednostki lub rozwiązania do niewielkiego pomieszczenia. Są to najtańsze ale też stosunkowo proste w działaniu urządzenia. Najczęściej umiejscawia się je bezpośrednio przy oknie, a rurę odprowadzającą ciepłe powietrze przeciąga się na zewnątrz. Największą zaletą urządzeń monoblokowych jest ich dosyć prosta konstrukcja i zasada działania oraz łatwość montażu i brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na montaż od administracji lub właściciela budynku. Wadą takich urządzeń jest jednak ich dosyć głośna praca oraz niezbyt efektywne działanie. Dlatego jeśli liczy się dla nas przede wszystkim efektywność pracy to lepszym rozwiązaniem będą klimatyzatory stacjonarne.

Wśród klimatyzatorów stacjonarnych wyróżniamy ich kilka rodzajów:

- klimatyzatory typu split

- klimatyzatory kasetonowe

- klimatyzatory kanałowe

- klimatyzatory przypodłogowe

 

Klimatyzatory typu split to w ostatnim czasie zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie wybierane przez użytkowników ze względu na komfort użytkowania, wydajność oraz niski poziom hałasu. Urządzenia tego typu składają się z jednostki wewnętrznej, instalowanej na ścianie w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, montowanej zwykle na balkonie. Ustawia się ją na antywibracyjnych nóżkach bądź mocuje na balustradzie, ścianie zewnętrznej lub ustawia na dachu. Jednostki wewnętrzne są dopasowane do rodzaju i wielkości pomieszczenia oraz do preferencji użytkownika. Przy montażu jednostek wewnętrznych trzeba zadbać o to, aby pozostawić swobodny obieg powietrza. Urządzeń nie można montować za ciężkimi zasłonami lub meblami.

Druga ważna kwestia dotyczy kierunku strumienia powietrza wydobywającego się z jednostki. Nigdy nie powinien on być skierowany bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu. Dobrze, kiedy następuje mieszanie zimnego powietrza z ciepłym pod sufitem.

Nowoczesne klimatyzatory nie generują zbyt dużego hałasy, ale i tak lepiej nie montować ich w narożniku pomieszczenia, gdyż dźwięki odbijają się wówczas od trzech płaszczyzn co wzmacnia poziom hałasu.

Kolejną ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest lokalizacja czujnika temperatury sterującego działaniem klimatyzatora. Nie może on być bezpośrednio wystawiony na działanie słońca lub zainstalowany w miejscu, w którym temperatura znacząco odbiega od reszty pomieszczenia. Naraża to klimatyzator na odbieranie fałszywych sygnałów i przez to jego nieprawidłowe działanie.

Kolejnym rodzajem klimatyzatora są jednostki kasetonowe. Montuje się je w suficie podwieszanym . Strumień powietrza z kasety rozchodzi się na 4 strony, dzięki czemu taka klimatyzacja daje pełen komfort działania. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na równomierność nadmuchu. Podobnie jak w klimatyzatorach typu split do jej działania konieczna jest tez jednostka zewnętrzna.

Innym rozwiązaniem przy klimatyzacji mieszkania lub domu jest klimatyzator kanałowy. Takie urządzenie ma zastosowanie w sytuacji kiedy chcemy mieć nawiew ze ścienny lub sufitu, a nie mamy miejsca na zastosowanie tradycyjnego klimatyzatora ściennego. Chłodne, lub ogrzewane powietrze rozprowadzane jest kanałami do pomieszczenia, a wylot nawiewu zakończony jest estetyczną kratką. Minusem takiego rozwiązania jest jego zaplanowanie jeszcze na etapie budowy domu lub mieszkania  i odpowiednie zaprojektowanie instalacji kanałowej.

Najmniej popularnym rozwiązaniem są klimatyzatory przypodłogowe. Bywa i tak, że ze względu na brak miejsca klimatyzator nie może być zainstalowany na ścianie. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie klimatyzator typu konsola, który umieszcza się przy ścianie na podłodze. Chłoden powietrze nadmuchiwane jest z górnej części urządzenia, a ciepłe płynie dołem, dając pełen komfort przebywania w pomieszczeniu.

Do klimatyzowania więcej niż jednego pomieszczenia  wygodny i praktyczny jest system multisplit, w którym jedna jednostka zewnętrzna obsługuj kilka jednostek wewnętrznych.

Zasada działania klimatyzacji

Specyfika działania klimatyzacji to w gruncie rzeczy dość prosty proces. Rozpoczyna się w momencie gdy czynnik chłodzący pobiera ciepło z pomieszczenia i pod postacią pary przepływa do sprężarki. Ta natomiast podnosi ciśnienie i temperaturę (od 60°C do 100°C) by mógł pobrane wcześniej ciepło oddać w skraplaczu schładzanym powietrzem atmosferycznym o temperaturze ok. 30°C. Następnie czynnik chłodzący przedostaje się prze zawór rozprężny, gzie ze względu na jego specyficzne właściwości dochodzi do gwałtownego spadku temperatury. W postaci pary przepływa do jednostki wewnętrznej (parownika) gdzie ogrzewa je powietrze z chłodzonego pomieszczenia. Dochodzi do ponownego pobrania ciepła przez czynnik chłodzący i cały cykl odbywa się od początku, tym samym pozwalając na utrzymanie najlepszej temperatury w pomieszczeniu.

Co ze skroplinami?

Jak już zostało wspomniane podczas pracy klimatyzatora powstają skropliny, które są efektem wykraplania się wilgoci w wymienniku ciepła klimatyzatora. Im wyższa wilgoć i temperatura w pomieszczeniu, tym większa ilość skroplin będzie się generowała. Woda zbiera się na tacce, która znajduje się pod wymiennikiem ciepła w jednostce wewnętrznej.

Z reguły tę wodę odprowadza się do kanalizacji jednak w bardzo wielu przypadkach nie ma takiej możliwości. Wówczas należy zastosować specjalne pompki do skroplin. Są to niewielkie urządzenia służące do skutecznego odprowadzania skroplin z instalacji klimatyzacyjnej. Używane są zwłaszcza wtedy kiedy nie mamy dostępy do swobodnego usuwania skroplin z urządzenia. Z tego powodu pompki wykorzystuje się najczęściej do klimatyzatorów ściennych oraz podsufitowych.

Jednym z najpopularniejszych modeli na rynku jest pompka Sanicondens Clim Mini S. Jej małe niewielkie rozmiary umożliwiają montaż w klimatyzatorze. Pompka jest dostarczana ze wszystkimi akcesoriami montażowymi oraz złączami, które umożliwiają bardzo łatwą instalację, Urządzenie składa się z dwóch podstawowych elementów: bloku sterującego oraz bloku pompującego. Skropliny trafiają najpierw do pierwszego z nich (umieszczonego na tacy ociekowej). Kiedy poziom skroplin jest wysoki, pompka włącza się i zasysa je w celu ich odprowadzenia.

Informacje dotyczące doboru pompki do klimatyzatora

Przyjmuje się, ze ilość skroplin z klimatyzatora wynosi około od 0,5 do 0,8 L/h na kW chłodzenia (wartość ta może się znacznie zwiększyć w pomieszczeniach o bardzo wysokiej wilgotności). Dla przykładu klimatyzator 5 kW, ilość skroplin z tego klimatyzatora będzie wynosiła od 2,5 do 5 L/h. Aby wykonać funkcjonalną instalację dostosowaną do klimatyzatora, ważne jest aby brać pod uwagę straty ciśnienia: odległość modułu sterowania od pompki, wysokość tłoczenia i odległość pozioma tłoczenia.