Kuchnia letnia – o czym należy pamiętać przy projekcie

Porady 2018-10-04

Kuchnia letnia – o czym należy pamiętać przy projekcie

Świeże powietrze wzmaga apetyt. Letnie popołudnia i długie wieczory większość z nas uwielbia spędzać w ogrodzie lub na tarasie, a to najlepszy czas na rodzinne grillowanie i gotowanie. Aby stał się on jeszcze bardziej przyjemny i komfortowy, można zastanowić się nad stworzeniem kuchni letniej. Sprawdziliśmy jaki sposób można to zrobić. Zobaczcie sami.

Letnia kuchnia to bardzo powszechne rozwiązanie na zachodzie, a w szczególności w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Idea gotowania na świeżym powietrzu powoli wkracza również i do naszego kraju i staje się coraz bardziej popularna. Jednak w jaki sposób stworzyć taką przestrzeń aby była jak najbardziej funkcjonalna? 

Po pierwsze, należy pamiętać, że należy dokładnie rozplanować całą przestrzeń jaką dysponujemy i wstępnie rozmieścić wszystkie niezbędne elementy do naszej kuchni. Mając to na uwadze możemy przejść do kolejnych etapów:

1. Podłoga

Niezależnie od tego czy będzie to podłoga drewniana czy płytki, musi być ona dobrana zarówno do przeznaczenia, czyli instalacji na zewnątrz budynku jak i stylu w jakim chcemy urządzić naszą kuchnię. Coraz więcej osób wykorzystuje do projektu letniej kuchni kamienie, które mogą być rodzajem ozdoby na podłodze, jak również stanowić mocny filar, który przy okazji połączy podłogę z zadaszeniem. Niezależnie jednak od tego czy wybierzemy płytki, drewno czy kamień kierujmy się zawsze zasadą, żeby wybrać raz a dobrze. Podłoga w kuchni ma być ostoją czystości i trwałości. Znosić nasze kulinarne eksperymenty oraz nie poddawać się wilgoci, czynnikom atmosferycznym oraz spadającym przedmiotom.

2. Zadaszenie

Wybierając zadaszenie naszej letniej kuchni lepiej od razu zrezygnować z markizy. Nie jest ona na tyle trwała i odporna aby zabezpieczyć nasze meble kuchenne. Doskonałym rozwiązaniem będzie stałe zadaszenie, które jest solidniejsze i dużo lepiej zaspokoi nasze oczekiwania. Bardzo dobrze ochroni nasze meble i sprzęty przed deszczem lub słońcem. Do pokrycia naszego zadaszenia możemy wybrać drewno lub specjalne przezroczyste płyty, przepuszczające światło.

3. Oświetlenie

Światło to nie tylko element rozjaśniający mrok i pozwalający bezpiecznie poruszać się po zachodzie słońca. Światłem można tworzyć nastrój, a także podkreślać dekoracje i poszczególne elementy tarasu. Pamiętajmy, żeby na dworze używać tylko specjalnie do tego przystosowanych lamp. O szczelności oprawy informuje podany na opakowaniu stopień ochrony IP – w tych przeznaczonych na zewnątrz powinien być co najmniej IP 54.

Wybierając oświetlenie pamiętajmy aby dobrze oświetlić obszar roboczy naszej kuchni ale również część wspólną czyli stół. Kupując jednak lampy zachowajmy umiar. Relaksowi sprzyja delikatne i rozproszone światło, więc nie ma potrzeby robić dnia z nocy. Poza tym mocno oświetlony taras wycięty z mroku nie wygląda dobrze.

4. Meble

Bardzo ważny jest materiał, z jakiego wykonane są meble. Najbardziej trwałe są metalowe, które producenci zazwyczaj dodatkowo zabezpieczają preparatami antykorozyjnymi. Praktyczne są również te wykonane z plastiku. Jeśli natomiast wybierzemy meble drewniane, nalezy pamiętać, aby odpowiednio o nie dbać. Przy zakupie należy sprawdzić, czy zostały fabrycznie zaimpregnowane. Szczególnie dbać powinniśmy natomiast o meble z wikliny i rattanu.

Jeśli chodzi o meble przeznaczone do strefy roboczej naszej kuchni, można się zastanowić czy nie wykonać ich z cegły lub kamienia. Jest to rozwiązanie niezwykle trwałe i odporne na wszelkie działania atmosferyczne.

5. Sprzęt kuchenny

Najważniejsza część naszej letniej kuchni. Do przygotowywania posiłków niezbędna będzie kuchenka. Może być zarówno elektryczna jak i gazowa. Jednak zarówno w jednym jak i drugim przypadku konieczne jest odpowiednie osłonięcie kuchenki przed wiatrem lub deszczem.

Aby nie biegać ciągle do kuchni w domu, koniecznie trzeba pomyśleć również o zlewie. Jednak co wtedy zrobić z wodą jeśli nie posiadamy w pobliżu naszej kuchni pionów kanalizacyjnych? Z pomocą przychodzą wtedy specjalne pompy to przetłaczania brudnej wody. Dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie Sanivite lub Saniaccess 4. Przetłaczają one brudną wodę z takich przyborów jak zlew, pralka czy nawet zmywarka do oddalonych pionów kanalizacyjnych. Co ciekawe instalacja takiego urządzenia jest niezwykle prosta, a rury które z niego wychodzą mają średnicę nie większa od grubości kciuka. Dzięki temu cała instalacje możemy schować w ścianie. Pompy mogą tłoczyć brudną wodę do 5 m w górę i nawet 50 m w poziomie. Warto również wspomnieć że takie urządzenia dzięki silnikom o mocy 400 W, są niezwykle energooszczędne i przy tym bardzo ciche.