Kuchnia z wyspą - jak zaplanować wyspę kuchenną?

Porady 2018-10-04

Kuchnia z wyspą - jak zaplanować wyspę kuchenną?

Wyspa w kuchni to praktyczne i bardzo dobrze wyglądające rozwiązanie porządkujące przestrzeń w kuchni. Na co dzień pełni funkcję dodatkowego miejsca do szybkich śniadań i przyrządzania posiłków, a w czasie imprez zamienia się w serce domu służące do wspólnego gotowania czy plotkowania. Doradzamy w jaki sposób zaplanować praktyczną wyspę kuchenną.

 

Niezaprzeczalną zaletą wyspy kuchennej jest jej uniwersalność. Dzięki dostępowi ze wszystkich, każdy z członków rodziny może wykonywać swoje prace. To miejsce które sprzyja wspólnemu gotowaniu i spędzaniu czasu. Dzięki niej przyrządzając dowolny posiłek nie jesteśmy odizolowani od reszty domowników. Wyspa w kuchni może pełnić wiele funkcji. Miejsce pod blatem możemy wykorzystać do zabudowania sprzętu AGD lub zwykłych szafek. Górę możemy przeznaczyć na duży blat lub umieścić w nim zlewozmywak.

 

Aby taka wyspa kuchenna była w pełni funkcjonalna musi mieć odpowiednie wymiary. Minimalna szerokość blatu kuchennego powinna mieć 60 cm, jednak dla wygody dobrze jest powiększyć ją co najmniej o 30 cm. Wielkość wyspy kuchennej zależy zarówno od naszych potrzeb jak i od wielkości pomieszczenia i sposobu jego zagospodarowania. Wyspy mają najczęściej kształt prostokąta (np110 x 220 cm) lub kwadratu (np 90 x 90 cm, 140 x 140 cm). Wyspy, w których chcielibyśmy zamontować kuchenkę gazową lub elektryczną potrzebują nieco więcej miejsca. Sama kuchenka ma minimalną szerokość ok 60 cm. Do tego po obu jej stronach powinno być miejsce na odłożenie garnków czy naczyń. Powierzchnie te nie powinny być mniejsze niż 40 cm czyli całkowita długość wyspy do gotowania to minimum 140 cm.

 

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w wyspach jest umieszczenie w niej zlewu. Zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem ma 120 cm szerokości. Biorąc pod uwagę, ze po drugiej stronie potrzebny jest kawałek blatu (minimum 30 cm) taka wyspa musi mieć co najmniej 150 cm szerokości. Zlew można ograniczyć do jednej komory (40 - 60 cm). Wtedy minimalna szerokość takiej wyspy będzie odpowiednio mniejsza. W wyspie ze zlewem powstaje jednak problem odprowadzania wody. Jak to zrobić kiedy pion kanalizacyjny oddalony jest od wyspy o dobrych parę metrów? Wystarczy wtedy zamontować pompę do odprowadzania wody. Na przykład pompa SANIVITE nadaje się idealnie do takich zastosowań. Dysponuje ona dużą wydajnością i może pracować w długich cyklach. Do urządzenia możemy podłączyć zlew, zmywarkę i pralkę. W takiej sytuacji nie jesteśmy ograniczeni położeniem kanalizacji, a zmiana funkcjonalności pomieszczenia jest wyjątkowo prosta. Pompa może tłoczyć ścieki do 5 m w pionie lub do 50 m w poziomie. Moc silnika to 400 W, klasa ochrony IP 44. Pompa jest wykonana w technologi silence to znaczy, ze jej głośność pracy wynosi jedynie ok 46 dB. Przewód tłoczny o średnicy DN 32 może być ukryty w posadzce lub przy podłodze.

 

Drugim urządzeniem stosowanym w wyspach kuchennych jest SANIACCESS 4 oferowany przez SFA. Jest to pompa z łatwym dostępem serwisowym, ułatwiającym bezproblemowe usunięcie zatoru i do części sterującej w której znajduje się system załączania. Ryzyko zatkania urządzenia jest minimalny, dzięki rewelacyjnej, nożowej technice rozdrabniania w "koszyku" z dostępem z zewnątrz. Ponadto nowoczesne wzornictwo SANIACCESS 4 pasuje do każdej przestrzeni, a dzięki zwartej budowie idealnie mieści się w szafce kuchennej.

Wyspa kuchenna to świetne rozwiązanie, które można zastosować nie tylko w domu ale także w bloku. Pozwala ona na zorganizowanie i uporządkowanie przestrzeni oraz sprawia, że kuchnia staje się centralnym pomieszczeniem w mieszkaniu, w którym tętni życie.