Odprowadzanie skroplin z kotła kondensacyjnego

Porady 2021-09-08

Odprowadzanie skroplin z kotła kondensacyjnego

Odprowadzanie skroplin — dlaczego to tak ważne?

Powstawanie skroplin, inaczej zwanych kondensatem związane jest ze zjawiskiem wytrącania się wody. Następuje ono wtedy, kiedy temperatura powierzchni jest niższa niż temperatura otaczającego ją powietrza. Tutaj przechodzimy już do zagadnień związanych bezpośrednio z kotłami kondensacyjnymi — ich wymienniki ciepła cechują się znacznie wyższą mocą w porównaniu do kotłów konwencjonalnych, co oznacza, że mają one zdolność chłodzenia spalin do znacznie niższej temperatury.

Temperatura, do jakiej kocioł kondensacyjny chłodzi spaliny powoduje, że para wodna, która się w nich znajduje, ulega skropleniu i oddaje ciepło, co podnosi sprawność kotła, ale jednocześnie powoduje powstanie problemu związanego właśnie z kwestią odprowadzania skroplin.

Warto jeszcze wspomnieć o ważnej kwestii jaką jest neutralizacja skroplin. W przypadku instalacji o mocy do 25 kW odprowadzenie skroplin może się odbywać bez ich neutralizacji, jednak w przypadku większych instalacji, przed wprowadzeniem skroplin do urządzenia przetłaczającego je do kanalizacji, konieczna będzie ich neutralizacja (związane jest to z kwaśnym odczynem pH skroplin). Najpopularniejszym rozwiązaniem i najbardziej efektywnym kosztowo jest Sanineutral. Wyposażony w specjalny hydrolizat magnezu chroni instalację przed kwaśnym kondensatem.

Pompa do kotłów kondensacyjnych rozwiązaniem problemu odprowadzania skroplin

Częstym zjawiskiem w ostatnim czasie jest modernizacja domowych kotłowni lub montaż nowego kotła kondensacyjnego w piwnicy, poniżej odpływów kanalizacyjnych. Aby skutecznie i bezpiecznie odprowadzać kondensat, w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest montaż specjalnej pompy do kondensatu. Zasada jej działania jest niezwykle prosta. Podłączone bezpośrednio do kotła kondensacyjnego, gromadzą, a następnie przetłaczają kondensat w pionie lub poziomie do oddalonych pionów kanalizacyjnych.

Pompa do kotłów kondensacyjnych to doskonałe rozwiązanie służące do gromadzenia oraz podnoszenia kondensatu zarówno w przypadku instalacji w domach mieszkalnych, jak i innych budynkach, takich jak np. obiekty biurowo-usługowe. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania warto zwrócić uwagę czy pompa jest ergonomiczna, co sprawi, że będzie urządzeniem praktycznie niewidocznym oraz czy wykonana jest z tworzywa, które zapewni wysoką odporność na korozję. Kolejną ważną kwestią jest cicha praca takiej pompy, która sprawi, że urządzenie to nie będzie uciążliwe dla osób, które przebywać będą w jego otoczeniu. Modelem, który łączy wszystkie te cechy jest ulepszona w połowie 2021 roku pompa Sanicondens Pro. Odporny na korozje i wykonany z lekkiego tworzywa zbiornik potrafi pomieścić do 2L kondensatu. Silnik o unikalnych jak na tą klasę parametrach potrafi przetłaczać skropliny cienkim wężykiem do 4,5 m w pionie lub 50 m w poziomie.

Ile kondensatu wytwarza kocioł

Dokonując wyboru pompki ważne jest aby wziąć pod uwagę ilość kondensatu, który będzie wytwarzany przez piec. Teoretycznie ze spalania 1 m³ gazu ziemnego może powstać 1,2 dm³ wody (kondensatu). W praktyce powstaje 0,8-1,0 dm³ wody. W domu jednorodzinnym wyposażonym w kocioł kondensacyjny o mocy 20-25 kW w wyniku skraplania powstaje przeciętnie 20-25 dm³ kondensatu w ciągu doby.