Jak i gdzie urządzić pralnię?

Porady 2018-10-04

Jak i gdzie urządzić pralnię?

Pralnia jest praktycznym i wygodnym pomieszczeniem, które ułatwi rozwiązanie problemu przechowywania i segregacji brudnych ubrań. Jest to miejsce, które dzięki temu, że przejmuje cześć funkcji tradycyjnej łazienki, pozwala zaoszczędzić przestrzeń i utrzymać w niej porządek. 

Posiadanie w domu pralni i suszarni może się wydawać prawdziwym luksusem. Jednak przy odrobinie wysiłku można wygospodarować takie pomieszczenie zarówno w dużym domu jak i w standardowym mieszkaniu. Możemy urządzić ją w osobnym pomieszczeniu lub wydzielić do tego celu przestrzeń pomieszczenia gospodarczego. Warto zastanowić się, jak i gdzie urządzić pralnię w domu, aby była miejscem funkcjonalnym i gustownie zaaranżowanym.

Pralnia w piwnicy

Posiadając dom możemy pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia na pralnie. Dobrym rozwiązaniem jest jej urządzenie w piwnicy lub na parterze. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto obok pralni wyznaczyć miejsce na suszarnie. Nie musi to być wielkie pomieszczenie ale trzeba pamiętać żeby zapewnić w nim odpowiednią wentylację, dzięki czemu nasze pranie będzie się równomiernie i szybko suszyło. Najlepszym rozwiązaniem byłoby okno, ale wystarczy sprawny kanał wentylacyjny z kratką wywiewną oraz podcięcie pod drzwiami. Warto doprowadzić do suszarni także ogrzewanie, które będzie osuszać powietrze, zapobiegając pojawianiu się wilgoci i pleśni. 

W suszarni centralnym punktem powinna stać się suszarka automatyczna albo system do suszenia montowany na suficie lub ścianach. Bardzo pomocny będzie także blat umieszczony na wysokości 85-92 cm, na którym będziemy mogli poskładać nasze ubrania. Dobrym rozwiązaniem będzie też rozłożenie na stałe deski do prasowania.

Pralnia w osobnym pomieszczeniu w bloku

Mieszkając w bloku nie mamy możliwości urządzenia pralni w piwnicy czy wydzielenia dużego osobnego pomieszczenia do tego celu. Jednak nie jest to niemożliwe i przy odrobinie wysiłku i kreatywności będziemy w stanie cieszyć się w pełni funkcjonalną pralnią również w małych mieszkaniach. W takim wypadku wystarczy nam przemyślane zagospodarowanie przestrzeni w już istniejącej łazience lub garderobie czy schowku. Oczywiście przy planowaniu pralni w takim miejscu musimy zadbać o dobrą wentylację. Pralkę i suszarkę można ukryć w meblach łazienkowych. Dzięki temu staną się niewidoczne  i nie będą drażniły wzroku przy codziennym korzystaniu z łazienki.

Co ze ściekami z pralni?

Planując pralnię czy to w piwnicy czy w osobnym pomieszczeniu często stajemy przed problemem odprowadzenia ścieków. Jak bowiem się ich pozbyć kiedy pion kanalizacyjny znajduje się poziom wyżej lub jest oddalony o kilka metrów? Możemy oczywiście zdecydować się na remont jednak pochłonie on dużo pieniędzy i czasu. Zdecydowanie łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych pomp do brudnej wody. Przetłaczają one ścieki na znaczne odległości, a nawet do góry. Dobrym przykładem takiej pompy jest urządzenie SANIVITE. Jest to jedna z najpopularniejszych pomp do brudnej wody znajdująca się w ofercie firmy SFA – wynalazcy tego typu rozwiązań. Jest to idealne rozwiązanie do zastosowań w małej pralni czy łazience bez WC. Bez problemu możemy do niej podłączyć nie tylko pralkę ale również umywalkę czy nawet brodzik prysznicowy. Pompa może tłoczyć ścieki do 5 m wysokości lub do 50 m w poziomie. Warto wspomnieć że urządzenie dzięki mocy silnika wynoszącej 400W jest bardzo energooszczędne i przy tym ciche.

Jeśli chcielibyśmy aby w naszej pralni znajdowały się 2 lub więcej pralek wtedy możemy zastosować urządzenie o większej wydajności. Dobrym przykładem są modele SFA SANISPEED i SANIACCESS PUMP. Obie charakteryzują się odpornością na ścieki o wysokiej temperaturze do 75°C. Poza pralką możemy oczywiście podpiąć do nich również umywalkę, zlew czy nawet piec kondensacyjny. Pompa SANISPEED charakteryzuje się również wysokimi parametrami tłoczenia dochodzącymi do 7m w pionie i 70m w poziomie, dzięki czemu umożliwi nam wygospodarowanie pomieszczenia na pralnie w zasadzie w dowolnym miejscu naszego domu. SANIACCESS PUMP z kolei wyposażony jest w system łatwego dostępu serwisowego, dzięki czemu wymiana podzespołów lub ewentualne odetkanie pompy nie przysparza żadnego problemu.

Dla osób które nie uznają kompromisów i pragną posiadać urządzenia o bardzo wysokiej wydajności SFA przygotowała model SANICOM 1. Jest to pompa wyposażona w silnik o mocy 750W. Pozwala na odprowadzenie ścieków na wysokość 10m lub odległość 100m w poziomie. Urządzenie ma możliwość podłączenia zewnętrznego alarmu dźwiękowego i wizualnego. SANICOM 1 znajdzie zastosowanie nie tylko w dużych domowych pralniach ale również w hotelach czy nawet restauracjach.

W takiej sytuacji nie jesteśmy ograniczenie położeniem kanalizacji, a zmiana funkcjonalności pomieszczenia jest wyjątkowo prosta.

Jaką pralkę wybrać?

Centralnym punktem naszej pralni jest oczywiście pralka. Przed jej zakupem warto ustalić, jakie jej funkcję są dla nas najważniejsze i z których najczęściej korzystamy. Przede wszystkim miejsce – jeśli nie mamy wystarczająco dużej przestrzeni na montaż pralki o szerokości 60 cm, warto zastanowić się nad nieco mniejszą – 45 cm. Jeśli zazwyczaj pierzemy dużo i często, zwróćmy uwagę na klasę efektywności energetycznej – im wyższa, tym mniejsze będą nasze rachunki za prąd. Pomocna w ocenie okaże się też wielkość załadunku – 9kg idealnie sprawdzi się dla dużej rodziny, mniejsza pojemność – 5/6kg jest wystarczająca dla mniejszych rodzin.

Jeśli chcemy aby pralka służyła nam przez lata, sprawdźmy, czy została wyposażona w grzałkę antykorozyjną i trwały silnik indukcyjny. Również dostępne programy powinny jak najbardziej odpowiadać naszym potrzebom.

Related posts