Łazienka, SPA lub pralnia w piwnicy

Aktualności , Porady 2021-11-30

Łazienka, SPA lub pralnia w piwnicy

Piwnica w naszych domach jest często traktowana po macoszemu i najczęściej służy jako miejsce do składowania niepotrzebnych i zapomnianych rzeczy. Wartą ją jednak wykorzystać w znacznie bardziej funkcjonały sposób i stworzyć tam dodatkową łazienkę, pralnię lub nawet domowe SPA. Aby jednak te pomieszczenia należycie działały, konieczne jest odprowadzenie z nich wody szarej i czarnej. Sprawdź jak to zrobić.

W większości przypadków, w piwnicy znajduje się co najmniej jedno ujęcie wody np. kran w kotłowni lub zlew. Jeśli jednak planujemy ją zagospodarować i zrobić z niej bardziej funkcjonalne pomieszczenie wówczas może to nie wystarczyć. Bez względu jednak jaką funkcje zaplanujemy, warto znaleźć miejsce na WC oraz umywalkę z zimną i ciepłą wodą. Jeśli zdecydujemy się na domowe SPA z sauną albo pokojem do ćwiczeń, dobrze by było w ich sąsiedztwie zainstalować prysznic.

Instalacja wodna w piwnicy

W przypadku jeśli budujemy dom od zera, możemy już w fazie projektowania uwzględnić przyłącza wody oraz kanalizacyjne. Jeśli jednak o tym zapomnieliśmy albo kupiliśmy dom bez takiej instalacji, wówczas musimy ją zrobić na nowo. W większości przypadków, w piwnicy umieszczany jest wodomierz. Za nim po stronie instalacji wewnętrznej znajduje się przewód główny, od którego biegną rury do poszczególnych pomieszczeń w budynku. Najprostszym rozwiązaniem jest zrobienie w tym miejscu odgałęzienia, i poprowadzenie rur od ciepłej i zimnej wody w docelowe miejsce w naszej piwnicy gdzie będziemy chcieli z niej korzystać. Jeżeli woda dla całego domu jest podgrzewana w kotle, wówczas to od niego należy poprowadzić rurę z podgrzaną wodą.

 

Kanalizacja w piwnicy

Jeśli w naszej piwnicy znajduje się jakikolwiek odpływ kanalizacyjny np. ze zlewu lub kratki ściekowej i jest on odprowadzany w sposób grawitacyjny do głównego pionu kanalizacyjnego, wówczas nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów z odprowadzaniem ścieków z dodatkowych przyborów sanitarnych z naszej piwnicy. Problem pojawia się jednak jeśli nie dysponujemy takim odpływem. W takim przypadku mamy 2 opcje:

1. Zrobienie generalnego remontu i przeprojektowanie instalacji kanalizacyjnej, praktycznie na nowo.

2. Zamontowanie specjalnych pomp lub pomporozdrabniaczy sanitarnych

Pierwszy punkt jest najbardziej czaso- i kosztochłonnym rozwiązaniem i wiąże się z długotrwałą przebudową naszej piwnicy.

Dużo łatwiejszym i nieporównywalnie tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie pomporozdrabniaczy do przetłaczania ścieków. Czym jest pomporozdrabniacz? Pomporozdrabniacz jest niczym innym jak urządzeniem elektrycznym, zasilanym 230V, zaopatrzonym w pompę wraz z nożem tnącym służącym do rozdrabniania i przetłaczania ścieków z toalety, papieru toaletowego i odpadków organicznych do oddalonych pionów kanalizacyjnych. Wewnątrz znajduje się system elektroniczny sterujący pracą pompy oraz wysokowydajny nóż tnący ze stali nierdzewnej.

Wybierając pomporozdrabniacz należy zadać sobie pytanie jakie i ile przyborów chcemy do niego podłączyć. Do małego WC lub łazienki wystarczy urządzenie przystawkowe montowane bezpośrednio za miską WC. Odpływ z miski jest bezpośrednio wpięty do pomporozdrabniacza za pomocą gumowej manszety. W niektórych modelach istnieje możliwość podłączenia jednocześnie kilku przyborów sanitarnych takich jak WC, umywalka, prysznic lub wanna. Idealnym przykładem takiego urządzenia jest najpopularniejszy na naszym rynku model Sanipro XR. Jest pomporozdrabniacz przystosowany do obsługi kompletnej łazienki. Urządzenie potrafi przetłaczać ścieki do 5 m w pionie lub 100 m w poziomie, rurami o średnicy zaledwie 32 mm. Jeśli natomiast chcemy zamontować toaletę na stelażu wówczas należy skorzystać z modelu Sanipack. Jego dużą zaletą jest to, że można go zamontować w ściennie, dzięki czemu jest on zupełnie niewidoczny.

Jeśli chcemy aby w piwnicy znajdowała się również pralnia lub domowe SPA, wówczas należy zamontować pompę do przetłaczania brudnej wody. Zamiast noża tnącego posiada ona wirnik aby jak najefektywniej odprowadzać brudną wodę. W odróżnieniu od pomporozdrabniaczy, pompy umożliwiają również przetłaczanie gorącej wody, nawet o temperaturze 90°C, dzięki czemu bez problemu możemy do nich podłączyć chociażby pralkę. Najpopularniejszym modelem pompy jest w tym momencie urządzenie Sanivite. Obecne na polskim rynku od kilku lat cechuje się wysokim stopniem niezawodności oraz dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, dużą uniwersalnoscią.

Related posts