Odprowadzanie kondensatu z kotła kondensacyjnego

Porady 2022-11-14

Odprowadzanie kondensatu z kotła kondensacyjnego

Mówi się o tym jak wiele problemów może sprawiać kondensat powstały w wyniku pracy kotła kondensacyjnego, zwłaszcza jeżeli instalacja kanalizacyjna znajduje się powyżej kotłowni. Odprowadzenie kondensatu do przydomowych oczyszczalni ścieków również może sprawiać kłopoty. Podobne problemy spotykamy w przypadku klimatyzatorów typu SPLIT lub dużych lad chłodniczych. W swojej ofercie SFA posiada urządzenia do przepompowywania i neutralizacji skroplin właśnie z takich urządzeń.

Produktami przeznaczonymi dla kotłów kondensacyjnych są Sanicondens Mini, Sanicondens Pro i Sanicondens Best oraz neutralizator skroplin Sanineutral. Pompy te pozwalają na niezwykle proste i szybkie podłączenie do wszelkiego typu kotłów kondensacyjnych.

Dzięki nim nie ma problemu z kondensatem, który powstaje w wyniku pracy kotła kondensacyjnego. W nowych obiektach inwestor najczęściej przewiduje taką sytuację i doprowadza piony kanalizacyjne do kotłowni. Zdarza się jednak, że piony kanalizacyjne oddalone są od kotła i odprowadzenie skroplin w sposób grawitacyjny nie jest możliwy. Bardzo częstym przypadkiem jest instalacja kotła w piwnicy, kiedy instalacja wodno kanalizacyjna znajduje się powyżej zamontowanego kotła wówczas urządzenia z serii Sanicondens, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kotłowni.

Rozwój techniki kondensacyjnej spowodował, że wielu inwestorów modernizuje swoje dotychczasowe kotłownie, wymieniając stare kotły konwencjonalne na nowoczesne kotły kondensacyjne. O ile zamiana samego kotła nie jest niczym skomplikowanym, to problemy napotykamy w momencie pracy urządzenia, które generuje kondensat. W przypadku kotła konwencjonalnego nie występował taki problem, i mało który inwestor myślał o usytuowaniu go w pobliżu pionów kanalizacyjnych. Najczęściej są to już gotowe kotłownie i każde dodatkowe prace związane są z kosztami. Urządzenia Sanicondens rozwiązują te problemy, pozwalając na przetłoczenie kondensatu cienkimi rurkami, zarówno w pionie, jak i poziomie, do oddalonych pionów kanalizacyjnych i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie urządzeń bez kosztownych i pracochłonnych prac adaptacyjnych. Ma to ogromne znaczenie dla inwestora, gdyż w sposób prosty, tani i mało inwazyjny pozwala na modernizację istniejącej kotłowni.

Pierwszym proponowanym przez SFA urządzeniem jest Sanicondens Mini. Jest to zdecydowanie najmniejsze urządzeniem, które przepompowuje skropliny do wys. 2 m i na odległość do 20 m, ma moc 35 W. Sanicondens Pro to nieco większe i mocniejsze urządzenie o mocy 60 W. Pozwala ono na przetłaczanie kondensatu: 4,5 m w górę i do 50 m w poziomie. Pompka przeznaczona jest do odprowadzania skroplin z kotłów, urządzeń klimatyzacyjnych i lad chłodniczych. W przypadku tego urządzenia istnieje możliwość podłączenia alarmu zarówno dźwiękowego jak i wizualnego. 

Sanicondens Best jest to pompa zaopatrzona w neutralizator skroplin, o mocy 60 W. Przeznaczona do odprowadzania skroplin z kotłów, urządzeń klimatyzacyjnych i lad chłodniczych. Zapewnia podniesienie skroplin do 4,5 m w pionie i do 50 m w poziomie. Urządzenie posiada po dwa przyłącza, z prawej i lewej strony. Dzięki 4 wejściom przystosowuje się do każdego typu instalacji. W komplecie znajduje się adapter umożliwiający przyłączenie pompy do rur o różnych średnicach oraz zawór zwrotny. Dodatkowy kabel umożliwia dołączenie urządzenia sygnalizującego awarię (np. żarówka, syrena, dzwonek 220 V).

W nowoczesnych rozwiązaniach grzewczych powstający kwaśny kondensat o pH 2-4, powinien zostać zneutralizowany do wartości nie niższej niż pH 6.5 przed odprowadzeniem do kanalizacji.

Dodatkowym urządzeniem oferowanym przez SFA jest Sanineutral, przeznaczony do neutralizacji kondensatu z kotłów kondensacyjnych. Wyposażony jest w specjalny hydrolizat magnezu w formie granulatu. Produkt ten ma za zadanie eliminować kwaśny kondensat tuż przed jego odprowadzeniem do kanalizacji, szamba lub oczyszczalni ścieków. Działa na zasadzie grawitacyjnego przepuszczenia kondensatu przez złoże neutralizujące bez użycia pompy. Może być stosowany razem z pompami Sanicondens Mini i Pro. W przypadku takiego rozwiązania Sanineutral musi zostać zamontowany jako pierwszy.

Wszystkie urządzenia SFA produkowane są w naszych fabrykach na terenie Francji, co gwarantuje najwyższą jakość potwierdzoną przez ISO 9001 AFAQ. 

Related posts